Cele două drapele, de pe Tâmpa și de la Turnul Alb, sunt vizibile și noaptea
Zilele acestea au fost finalizate lucrările de montare a proiectoarelor pentru iluminarea celor două drapele de pe muntele Tâmpa și de lângă Turnul Alb, a anunțat administrația locală.
![Cele două drapele, de pe Tâmpa și de la Turnul Alb, sunt vizibile și noaptea](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F9%2F21%2F42075%2F1710501911-ba89f684.jpg&w=960&h=540&c=1)
21 Septembrie 2020, 14:18
Zilele acestea au fost finalizate lucrările de montare a proiectoarelor pentru iluminarea celor două drapele de pe muntele Tâmpa și de lângă Turnul Alb, a anunțat administrația locală.
Pentru iluminarea lor sunt utilizate câte 3 proiectoare speciale, special concepute pentru a ilumina structuri exterioare la scară largă, de la poduri și fațade la monumente și zgârie-nori. Poate atinge „ținte” la înălțimi de peste 100 m cu o putere de numai 100w, potrivit sursei citate.
Cele 6 proiectoare sunt conectate la un sistem inteligent de control, care permite accesarea de la distanță a corpurilor de iluminat, schimbarea intensității luminii sau a culorilor.