Cercetări, după ce doi bebeluşi au murit
Doi bebelusi au murit astăzi, unul dintre ei la domiciliu, iar cel de-al doilea, la Spitalul Clinic pentru Copii Brașov.
![Cercetări, după ce doi bebeluşi au murit](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F2%2F13%2F21625%2F1710501779-971c773a.jpg&w=960&h=540&c=1)
13 Februarie 2020, 17:55
Doi bebelusi au murit astăzi, unul dintre ei la domiciliu, iar cel de-al doilea, la Spitalul Clinic pentru Copii Brașov. Cei doi erau gemeni si aveau două luni și jumătate.
Potrivit IPJ Brasov, astăzi în jurul orei 06.15, Inspectoratul de Poliție Județean Brașov a fost sesizat prin apel la 112, cu privire la faptul că un copil în vârstă de 2 luni și 2 săptămâni a decedat la domiciliul său din localitatea Apața, jud. Brașov.
La fața locului a intervenit un echipaj medical care a constatat decesul, cadavrul fiind preluat și transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Brașov pentru efectuarea autopsiei și stabilirii cauzei reale a decesului.
Ulterior, în jurul orei 16.00, IPJ Brașov a fost sesizat de către reprezentanți ai Spitalului de Copii Brașov cu privire la faptul că sora geamănă a minorului anterior menționat, a fost adusă la această unitate medicală în jurul orei 12.15, decedând la scurt timp după ce a fost adusă.
În urma cercetărilor s-a stabilit faptul că ambii minori au fost internaţi la Spitalul de Copii Brașov în perioada
02-11 februarie.
Polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Hoghiz - Postul de Poliție Apața efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal instrumentat sub coordonarea unității de parchet competente în care se va propune soluție legală la finalizarea cercetărilor.