Colonelul Ilie-Marian Dragomir, avansat în grad de președintele Klaus Iohannis cu ocazia Zilei Naționale a României
Comandantul Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa din Brașov, colonelul Ilie-Marian Dragomir a fost avansat în grad de președintele Klaus Iohannis cu ocazia Zilei Naționale a României.
![Colonelul Ilie-Marian Dragomir, avansat în grad de președintele Klaus Iohannis cu ocazia Zilei Naționale a României](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F12%2F6%2F115305%2F1710502541-8f51a1da.jpg&w=960&h=540&c=1)
06 Decembrie 2022, 17:14
Comandantul Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa din Brașov, colonelul Ilie-Marian Dragomir a fost avansat în grad de președintele Klaus Iohannis cu ocazia Zilei Naționale a României.
“Cu ocazia sărbătoririi Zilei Naționale a României, pe data de 29 noiembrie 2022, colonelului Ilie-Marian Dragomir, comandantul Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa, i-a fost acordat, prin decret prezidențial, gradul de general de brigadă cu o stea”, a precizat ofițerul de informare și relații publice al Brigăzii 2 Vânători de Munte”, căpitan Gabriel Constantin.
Generalul de brigadă Ilie-Marian Dragomir este absolvent al Institutului Militar Nicolae Bălcescu, promoția 1992, specializarea vânători de munte.
El a ocupat funcții de execuție și de comandă de-a lungul carierei în structurile vânătorilor de munte.
În Statul Major al Forțelor Terestre și în cel al Apărării a ocupat, de asemenea, mai multe funcții de conducere.
Din anul 2021 este comandantul Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa din Brașov.