Consiliul Local Brașov a fost dat în judecată din cauza Drumului Forestier Gorița
Consiliul Local Brașov a fost dat în judecată din cauza Drumului Forestier Gorița.
![Consiliul Local Brașov a fost dat în judecată din cauza Drumului Forestier Gorița](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F11%2F26%2F16045%2F1710501732-97b84ed4.jpg&w=960&h=540&c=1)
26 Noiembrie 2019, 12:28
Consiliul Local Brașov a fost dat în judecată din cauza Drumului Forestier Gorița.
Senatorul USR de Brașov, Allen Coliban, a anunțat că a acționat în instanță Consiliul Local Brașov pentru a cere stoparea proiectului „Drumul Forestier Gorița”.
Acestui demers i s-au alăturat Asociația Brașovul Pedalează și Asociația România Civică.
Petenții și-au argumentat acțiunea considerând că proiectul este ilegal, nu ar fi rentabil, investiția amortizându-se în 72 de ani, și că s-a aprobat fără consultarea publică a cetățenilor.
Demersul pare o completare a plângerii administrative depuse luna trecută de juriştii formațiunii politice USR Brașov la Primăria municipiului Brașov, prin care s-a solicitat suspendarea Hotărârilor de Consiliu Local de aprobare a investiției pentru proiectul Goriţa. Plângerea a fost respinsă.
Amintim că Drumul Forestier Gorița, dintre Valea Răcădăului și Pietrele lui Solomon, a iscat numeroase discuții în spațiul public după ce s-a aflat că presupune defrișări masive pentru amenajarea drumului pe o distanță de 11 km.