Control inopinat, azi noapte, la Spitalul Judeţean Braşov
Inspectorii au verificat Unitatea de Primiri Urgenţe. În urma controlului nocturn, spitalul a fost amendat pentru că deşeurile medicale erau depozitate într-un loc impropriu, aproape de toaletă.
![Control inopinat, azi noapte, la Spitalul Judeţean Braşov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F8%2F30%2F10565%2F1710501700-a217177b.jpg&w=960&h=540&c=1)
30 August 2019, 11:59
Control inopinat, azi noapte, de la Ministerul Sănătăţii, la Spitalul Judeţean Braşov.
Inspectorii au verificat Unitatea de Primiri Urgenţe. În urma controlului nocturn, spitalul a fost amendat pentru că deşeurile medicale erau depozitate într-un loc impropriu, aproape de toaletă. Purtătorul de cuvânt al spitalului, Marius Leonte, spune că depozitarea a fost una temporară, din cauza lipsei spaţiului.
Amenda a fost aplicată de Direcţia de Sănătate Publică Braşov şi este una minima, de 300 de lei.
Spitalul Judeţean Braşov a primit, însă, felicitări pentru implementarea unui plan de risc, unic la nivel naţional, pentru depistarea şi combaterea infecţiilor nozocomiale. Planul a fost gândit acum aproximativ zece ani, chiar de un medic al spitalului.