Depunere jurământ Academia Forțelor Aeriene Henri Coandă
O nouă generație de studenți ai Academiei Forțelor Aeriene Henri Coandă a depus jurământul militar.
![Depunere jurământ Academia Forțelor Aeriene Henri Coandă](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F10%2F21%2F111235%2F1710502518-0a6bb20f.jpg&w=960&h=540&c=1)
21 Octombrie 2022, 14:44
O nouă generație de studenți ai Academiei Forțelor Aeriene Henri Coandă a depus jurământul militar.
Așa cum ne-au obișnuit în ultimii ani, studenții militari s-au strâns în Piața Sfatului pentru festivități.
“141 de noi colegi, 141 de tineri, de dorințe, de aspirații pentru viitor, pentru viitorul nostru și al țării”, a spus purtătorul de cuvânt al Academiei Forțelor Aeriene, locotenent colonel Alexandru Roman.
Emoționați, bobocii au jurat credință patriei.
“Mai am în familie persoane, doar că m-am decis de una singură că vreau să urmez o carieră militară, încă din clasa a VIII-a. Am ales să fac Liceul Militar de la Craiova și, pe parcurs, dorința și sentimentul acesta de a urma o carieră militară s-a intensificat, pe an ce trecea și am ajuns să dau la această academie”, ne-a spus Daiana Perț.
“Au fost emoții copleșitoare când a trebuit să ne strigăm numele în fața tuturor. Era o bucurie imensă și un sentiment de reușită”, a precizat Diana Taivan.
„Sunt foarte bucuros că am ajuns aici și că am depus jurământul militar pe care-l așteptam de multă vreme”, a spus Samuel Lazăr.
În momentul absolvirii, tinerii ofițeri vor primi și un nume pentru generația lor.