Direcţia Silvică Braşov începe în forţă împăduririle de primăvară
Direcţia Silvică Braşov începe în forţă împăduririle de primăvară. Silvicultorii vor regenera în perioada imediat următoare peste o sută de hectare de pădure. Pe alte 15 hectare, silvicultorii vor efectua lucrări de completare a plantaţiilor din anii anteriori.
![Direcţia Silvică Braşov începe în forţă împăduririle de primăvară](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F3%2F29%2F1625%2F1710501653-13763519.jpg&w=960&h=540&c=1)
29 Martie 2019, 10:57
Direcţia Silvică Braşov începe în forţă împăduririle de primăvară.
Silvicultorii vor regenera în perioada imediat următoare peste o sută de hectare de pădure. Pe alte 15 hectare, silvicultorii vor efectua lucrări de completare a plantaţiilor din anii anteriori.
Şi anul trecut Direcţia Silvică Braşov a împădurit alte o sută de hectare de pădure.
Instituţia administrează aproximativ 25% din fondul forestier al întregului judeţ, adică 39 de mii de hectare de pădure, dintre care 21 de mii de hectare- proprietate de stat şi aproape 18 mii de hectare- suprafată a altor proprietăţi, administrată pe bază de contract.