Doar trei centre de carantină din municipiu mai sunt ocupate
Doar trei centre de carantină din cele 6 amenajate în municipiu mai sunt ocupate, în prezent, potrivit reprezentanților municipalității brașovene.
![Doar trei centre de carantină din municipiu mai sunt ocupate](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F5%2F4%2F31795%2F1710501840-7cdd736c.jpg&w=960&h=540&c=1)
04 Mai 2020, 19:13
Doar trei centre de carantină din cele 6 amenajate în municipiu mai sunt ocupate, în prezent, potrivit reprezentanților municipalității brașovene. Cele 6 centre deschise la nivelul municipiului Brașov au o capacitate totală de 187 de locuri.
Potrivit legislației, în carantină ajung persoanele care vin din state incluse în „zona roșie” COVID-19 și nu au simptome. Tot în carantină ajung și persoanele care nu respectă măsura izolării. Perioada de carantină este de 14 zile.
În 4 mai, în județul Brașov erau 183 de persoane în carantină, dar în tot județul Brașov, nu doar în municipiu.