Drumul CET-ului ar putea fi preluat de municipalitate, luna aceasta
Drumul CET-ului, din care s-a prăbușit o porțiune în 2017, ar putea fi preluat din această lună de municipalitatea brașoveană, care și-a anunțat această intenție încă de acum 4 ani.
![Drumul CET-ului ar putea fi preluat de municipalitate, luna aceasta](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F6%2F9%2F35815%2F1710501865-8e6ee09e.jpg&w=960&h=540&c=1)
09 Iunie 2020, 17:25
Drumul CET-ului, din care s-a prăbușit o porțiune în 2017, ar putea fi preluat din această lună de municipalitatea brașoveană, care și-a anunțat această intenție încă de acum 4 ani. Însă, pentru acest lucru este nevoie de o Hotărâre de Guvern, care să treacă drumul din administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, în administrarea Primăriei.
“Această procedură de Hotărâre de Guvern este finalizată. Cred că a parcurs ultima fază de avizare de la Ministerul Dezvoltării și Administrației Publice Locale. Am primit răspuns de la Guvern că va intra în ședința de Guvern în următoarele zile”, a spus primarul municipiului Brașov, George Scripcaru.
O dată preluat, municipalitatea va putea face investiții. În februarie 2017, o porţiune laterală din podul de pe acest drum s-a prăbuşit şi aşa a rămas, cu parapete din plastic şi restricţii de tonaj şi de viteză.