Evaluarea speciilor de animale strict protejate începe din 18 aprilie
Încep acțiunile de evaluare a speciilor de animale strict protejate - urs, lup, râs şi pisică sălbatică - pentru anul 2023.
![Evaluarea speciilor de animale strict protejate începe din 18 aprilie](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F3%2F15%2F124925%2F1710502631-743b347a.jpg&w=960&h=540&c=1)
15 Martie 2023, 13:24
Agenția pentru Protecția Mediului Brașov, în colaborare cu mai multe instituții din domeniu, dar și în colaborare cu asociațiile de vânătoare și pescuit din județ, încep acțiunile de evaluare a speciilor de animale strict protejate - urs, lup, râs şi pisică sălbatică - pentru anul 2023.
Acțiunea se va desfășura în perioada aprilie-mai, în baza programării stabilite de APM Brașov și gestionarii fondurilor cinegetice.
La activităţile de evaluare a efectivelor de urs, lup, râs şi pisică sălbatică pot participa și reprezentanții instituțiilor de cercetare și învățământ în domeniul cinegetic sau al biodiversității sau ONG-uri, dar numai cu anunțarea prealabilă a organizatorilor.