Festivalul Internațional de Dans “Gloria Dance”, la Centrul Cultural Reduta
Articol de Ruxandra Stoica, 13 Noiembrie 2025, 11:38
Peste 700 de dansatori din țară și din Republica Moldova vor urca pe scena Centrului Cultural Reduta, la prima ediție a Festivalului Internațional de Dans “Gloria Dance”.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 15 noiembrie, și reunește școli de dans din Brașov, dar și din București, Cluj, Galați, Bacău și Prahova. Un juriu specializat, format din coregrafii Mihai și Elvira Petre și Iolanda Popescu, va urmări momentele coregrafice pe criterii de expresivitate, tehnică și originalitate artistică.
Andreea Voicu, coordonator proiect, ne-a declarat:
Anul acestor festivaluri Gloria Dance a reușit să găzduiască 766 de dansatori. Juriul va fi unul special. Va fi prezentă doamna Elvira Petre, domnul Mihai Petre și doamna Iolanda Popescu va fi președinta juriului. Membrii juriuluitor vor fi atenți la expresivitate, tehnică și originalitatea artistică. Bineînțeles la sincron, la costume, la absolut tot ce ar ține de jurizarea unui dans, unui moment de dans.
CITEȘTE ȘI: Franţa marchează 10 ani de la cele mai sângeroase atacuri teroriste din istoria ţării












