În 2019, la Brașov, s-au întemeiat mai multe familii decât în primele şapte luni ale anului trecut
În primele 7 luni ale anului, la oficiile de stare civilă, s‐au înregistrat peste 2000 căsătorii, așadar rata nupțialității a fost mai mare cu 5,5 procente față de cea înregistrată în aceeaşi perioadă a anului precedent.
![În 2019, la Brașov, s-au întemeiat mai multe familii decât în primele şapte luni ale anului trecut](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F9%2F19%2F11955%2F1710501708-4cbf9e12.jpg&w=960&h=540&c=1)
19 Septembrie 2019, 15:38
În 2019, la Brașov, s-au întemeiat mai multe familii decât în primele şapte luni ale anului trecut.
Cel puțin asta rezultă din datele oferite de Direcția Județeană de Statistică Brașov. Astfel, în primele 7 luni ale anului, la oficiile de stare civilă, s‐au înregistrat peste 2000 căsătorii, așadar rata nupțialității a fost mai mare cu 5,5 procente față de cea înregistrată în aceeaşi perioadă a anului precedent.
Per total, de la începutul anului şi până în luna iulie, brașovenii au și divorțat mai puțin față de aceeași perioadă a anului precedent. Mai exact, numărul divorțurilor a fost de circa 600, mai puține cu aproape 50 față de 2018.