Manualele pentru noul an şcolar au ajuns, în mare parte, în şcoli sau în depozitele inspectoratelor şcolare
Manualele pentru anul şcolar 2019-2020 au ajuns, în mare parte, în şcoli sau în depozitele inspectoratelor şcolare.
![Manualele pentru noul an şcolar au ajuns, în mare parte, în şcoli sau în depozitele inspectoratelor şcolare](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F7%2F24%2F8255%2F1710501686-35fba855.jpg&w=960&h=540&c=1)
24 Iulie 2019, 11:54
Manualele pentru anul şcolar 2019-2020, au ajuns, în mare parte, în şcoli sau în depozitele inspectoratelor şcolare, precizează Ministerul Educaţiei, într-o informare pe care o va prezenta, mâine, în şedinţa de guvern şi care este postată pe site-ul Executivului.
Potrivit documentului, manualele pentru clasele VIII-XII sunt asigurate integral, cele pentru clasele I-V în proporţie de 90%, iar pentru clasa a VI-a de 75%. Marea problemă este cu manualele pentru clasa a VII-a, pentru care s-a organizat licitaţie în acest an.
Doar 5,7% dintre acestea vor putea ajunge în şcoli până la începutului anului şcolar, pentru că s-au semnat acordurile-cadru cu editurile câştigătoare.
Pentru alte peste 93% dintre discipline se aşteaptă încă soluţionarea contestaţiilor, iar pentru un procent dintre domenii, nici nu s-au depus oferte, aşa că urmează a fi realizate de Editura Didactică şi Pedagogică.