"Nota zero la purtare" la Opera Brașov
"Nota zero la purtare", un musical creat de Marius Țeicueste pus în scenă la Opera Brașov.
!["Nota zero la purtare" la Opera Brașov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F5%2F29%2F4515%2F1710501667-d74afad5.jpg&w=960&h=540&c=1)
29 Mai 2019, 10:12
Braşovenii sunt aşteptaţi, atât sâmbătă, cât şi duminică, de la ora 18.30, la Opera Braşov, la premiera „Nota zero la purtare", un musical, creat de compozitorul Marius Ţeicu, pe un text adaptat de Ada Vertan. Premiera este prezentată pe final de stagiune, la sfârşitul lunii fiind "Traviata", cea care închide stagiunea 2018-2019. Spectacolul aduce în prim-plan viaţa de liceu, cu conflictele din sălile de clasă, farsele şcolăreşti pline de umor, sfiala primelor întâlniri, durerea eşecurilor şi, nu în ultimul rând, preocuparea pentru propriul viitor.
Regia spectacolului este semnată de Silvia Papadopoulos, o tânără care, practic îşi face debutul ca regizor artistic în instituţia braşoveană cu acest spectacol. Povestea pe larg a elevilor de liceu şi urmările ei o pot vedea cei care ajung, în week-end, la Operă. Distribuţia spectacolului este asigurată de artişti ai Operei Braşov şi studenţi ai Facultăţii de Muzică de la Universitatea "Transilvania" Braşov. Biletele pot fi cumpărate de la Opera Braşov, costul unuia fiind de 25 de lei.