Opera Brașov rămâne fără manager
Ovidiu Mezei, managerul Operei Brașov, a demisionat din funcția pe care o deținea prin concurs.
![Opera Brașov rămâne fără manager](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F9%2F20%2F12045%2F1710501709-5c2010a4.jpg&w=960&h=540&c=1)
20 Septembrie 2019, 10:50
Ovidiu Mezei, managerul Operei Brașov, a demisionat din funcția pe care o deținea prin concurs.
Artistul a precizat că a fost vorba despre o decizie personală, pe care însă nu o comentează.
Conform legii, preavizul pentru funcția de conducere este de 45 de zile, astfel că Opera va mai avea șef până în 15 noiembrie. După această perioadă, Ovidiu Mezei a precizat că va rămâne în Opera Brașov ca pianist.
În curând, va începe și o nouă ediție a Festivalului Internațional de Operă, Operetă și Balet, iar Ovidiu Mezei a dat asigurări că evenimentul se va desfășura fără probleme.
Ovidiu Mezei a obținut postul de manager al instituției în urma concursului organizat la sfârșitul anului 2017, de Primăria Municipiului Brașov (instituție în subordinea căreia Opera se află).
În perioada 2014 - 2017, Ovidiu Mezei a îndeplinit funcția de director artistic al Operei.
Pianistul Ovidiu Mezei a venit la Opera Brașov în anul 1992.