Ora de balet pentru copii, de două ori pe săptămână, la Opera Brașov
De joi, 15 septembrie, Opera Brașov deschide un nou program pentru copii " Ora de balet.
![Ora de balet pentru copii, de două ori pe săptămână, la Opera Brașov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F9%2F14%2F106825%2F1710502491-5e1d9b24.jpg&w=960&h=540&c=1)
14 Septembrie 2022, 17:11
De joi, 15 septembrie, Opera Brașov deschide un nou program pentru copii – Ora de balet.
Lecțiile sunt create special pentru copii cu vârste de la 6 ani, vor avea loc de două ori pe săptămână, luni și joi, și sunt coordonate de solista de balet a Operei Brașov, Iulia Coșeriu.
“Scopul principal al acestor cursuri este de a oferi copiilor experiențe artistice, de a le dezvolta atât aptitudinile fizice, cât și emoționale, de a le provoca creativitatea și, nu în ultimul rând, de a explora lumea magică a artei dansului clasic. Primul spectacol în care vor participa cursanții este premiera «Petrică și lupul», un spectacol de balet pe muzică de Serghei Prokofiev”, a explicat purtătorul de cuvânt al Operei Brașov, Cecilia Toma.
Spectacolul cursanților va avea loc la sfârșitul lunii octombrie.