Personalul medical de la Codlea nu este infectat cu COVID-19. Cadrele medicale rămân, totuși, în izolare
Cele 19 de cadre medicale de la Spitalul din Codlea, testate pentru COVID-19, au avut rezultate negative.
![Personalul medical de la Codlea nu este infectat cu COVID-19. Cadrele medicale rămân, totuși, în izolare](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F4%2F9%2F28005%2F1710501816-239219b7.jpg&w=960&h=540&c=1)
09 Aprilie 2020, 14:26
Cele 19 de cadre medicale de la Spitalul din Codlea, testate pentru COVID-19, au avut rezultate negative. Totuși, personalul medical va rămâne în autoizolare, până la terminarea celor 14 zile, a anunțat viceprimarul municipiului Codlea Erwin Albu.
Vorbim despre 6 medici, 11 asistente şi 2 infirmiere.
Situația aceasta a apărut la Spitalul Codlea după ce două asistente au intrat în contact cu ambulanţierii, fiind mai apoi depistate pozitiv la COVID-19. Reamintim că la începutul acestei luni , şapte cadre medicale de la substaţia Codlea a Serviciului de Ambulanţă Judeţean au fost depistate pozitiv cu noul coronavirus. Substaţia de la Codlea a Serviciului de Ambulanţă este închisă.