Peste 45 de tone de deșeuri adunate în Campania "Brașovul Reciclează"
Campania "Brașovul Reciclează", organizată în 19 și 20 septembrie, a reușit să adune peste 45 de tone de deșeuri electrice și electronice.
![Peste 45 de tone de deșeuri adunate în Campania "Brașovul Reciclează"](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F9%2F21%2F42135%2F1710501911-0194ca52.jpg&w=960&h=540&c=1)
21 Septembrie 2020, 17:59
Campania "Brașovul Reciclează", organizată în 19 și 20 septembrie, a reușit să adune peste 45 de tone de deșeuri electrice și electronice.
Potrivit municipalității, peste 1.300 de brașoveni s-au prezentat cu deșeuri de acest tip în punctele de colectare din oraș, iar alți 500 au solicitat preluarea deșeurilor de la domiciliu.
Campania a fost organizată de Asociația ECOTIC în parteneriat cu Primăria Municipiului Brașov şi Eco Civica Center. Cantitatea colectată în cele două zile a fost de 35 de tone, la care se adaugă DEEE-urile ridicate de la domiciliu, astfel că la finalul acestei campanii se va ajunge la aproximativ 47 de tone.
Începând cu 1 februarie funcționează Centrul de colectare Eco Civica Center din Str. Carpaților nr. 60, unitatea 71, Parcul Industrial Metrom, de luni până vineri între 9:00 si 17:00.
Totodată, DEEE-urile mari și voluminoase vor fi preluate de la domiciliu sau de la sediul firmei în mod gratuit, apelând numerele de telefon 0742 400 404 / 0756 200 201 (de luni până duminică, între orele 9.00 - 18.00), de către Eco Civica Center, partener ECOTIC.