Peste 900 de întreprinderi individuale și persoane fizice autorizate din Brașov s-au trezit radiate din Registrul Comerțului
Peste 900 de întreprinderi individuale și persoane fizice autorizate, din Brașov, s-au trezit radiate din oficiu, din Registrul Comerțului, din data de 19 martie.
![Peste 900 de întreprinderi individuale și persoane fizice autorizate din Brașov s-au trezit radiate din Registrul Comerțului](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F3%2F28%2F1515%2F1710501653-0a255173.jpg&w=960&h=540&c=1)
28 Martie 2019, 11:43
Peste 900 de întreprinderi individuale și persoane fizice autorizate, din Brașov, s-au trezit radiate din oficiu, din Registrul Comerțului, din data de 19 martie.
Asta pentru că PFA-urile trebuiau să-și reducă la 5 clase de activități prevăzute de codul CAEN, iar Intreprinderile individuale trebuiau să-și reduca la 10 clase de activitate. Aceste obligații erau prevăzute de o lege în vigoare din 2016, care a dat doi ani termen acestor firme să se conformeze.
Termenul s-a încheiat în 17 ianuarie 2019, iar de atunci, până în 17 martie 2019, la sediul Registrului și pe site-uri au fost publicate listele cu cei care erau în această situație. Însă, nu toți au văzut aceste informări, astfel că s-au văzut puși în fața faptului împlinit.
Reprezentanții Camerei de Comerț și Industrie îi sfătuiesc pe toți cei cu întreprinderi individuale și PFA-uri să verifice fie la Registrul Comerțului, fie la CCI dacă s-ar putea afla în această situație.
Și reprezentanții Camerei de Comerț așteaptă acum mai multe soluții și de la nivel național.