Pisică salvată de pompierii brașoveni după ce a căzut într-o fântână
Motanul năzdrăvan a căzut într-o fântână adâncă de 25 de metri, în localitatea brașoveană Dumbrăvița.
![Pisică salvată de pompierii brașoveni după ce a căzut într-o fântână](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F6%2F16%2F36455%2F1710501869-8e2a124e.jpg&w=960&h=540&c=1)
16 Iunie 2020, 12:53
Pompierii brașoveni au participat la o acțiune dificilă în această dimineață pentru salvarea unei... pisici. Motanul năzdrăvan a căzut într-o fântână adâncă de 25 de metri, în localitatea brașoveană Dumbrăvița.
S-au deplasat pe strada Mare din localitate o autospecială cu apă și spumă, un container multirisc și autoscară. Operațiunea de salvare nu a fost ușoară, datorită adâncimii dar și diametrului mic al puțului care nu le-a permis pompierilor să folosească aparatul de respirat.
„Soluția a fost una singură: un pompier a coborât cu troliul și a recuperat motanul. După sperietura prin care a trecut, pisicul a primit numele Tom și a fost adoptat de colegii noștri din cadrul Detașamentului 1 de pompieri Brașov”, a spus maiorul Ciprian Sfreja, purtătorul de cuvânt al ISU Brașov.