Prefectul Brașovului face apel la responsabilitate pe perioada pandemiei
Prefectul județului Brașov, Cătălin Văsii, reia apelul către cetățeni de a da dovadă de responsabilitate și de a respecta cu strictețe normele de conduită sanitară și distanțare interpersonală.
![Prefectul Brașovului face apel la responsabilitate pe perioada pandemiei](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F6%2F22%2F37225%2F1710501873-9df74fe4.jpg&w=960&h=540&c=1)
22 Iunie 2020, 12:11
Având în vedere evoluția cazurilor de Covid-19 în județul Brașov și faptul că principala cauză a acestei situații este nerespectarea măsurilor impuse în vederea prevenirii și limitării extinderii infecțiilor cu virusul SARS-CoV-2, prefectul județului Brașov, Cătălin Văsii, reia apelul către cetățeni de a da dovadă de responsabilitate și de a respecta cu strictețe normele de conduită sanitară și distanțare interpersonală.
Reprezentantul Guvernului în teritoriu roagă brașovenii să fie precauți, să poarte măști de protecție, să-și igienizeze și dezinfecteze frecvent mâinile, să evite crearea de aglomerații, precum și deplasările care nu sunt neapărat necesare.
Brașovul a ajuns pe locul 3 la numărul de infectări cu Covid-19, cu peste 1.200 de cazuri, dintre aproape 600 s-au vindecat iar alte 58 de persoane au decedat.