Prefectul cere municipalității să pună parapeți pe DN 73 Brașov-Cristian
Parapeți de tip New Jersey, din beton armat, care să separe sensurile, pe DN 73 Brașov-Cristian.
![Prefectul cere municipalității să pună parapeți pe DN 73 Brașov-Cristian](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F10%2F18%2F14265%2F1710501722-f447689f.jpg&w=960&h=540&c=1)
18 Octombrie 2019, 15:57
Parapeți de tip New Jersey, din beton armat, care să separe sensurile, pe DN 73 Brașov-Cristian. Aceasta este soluția pe care o propune Prefectura municipalității brașovene, pentru a reduce riscul de accidente mortale.
Astfel, din DN73 Brașov, Cristian, 2,8 kilometri aparține municipiului Brașov, iar un alt kilometru aparține Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Soluția parapeților și-a dovedit deja eficiența și pe alte artere naționale, după cum a subliniat prefectul județului Brașov, Marian Rasaliu.
La ieșirea din Brașov sunt patru benzi, dar drumul se îngustează la un moment dat, circulându-se pe două benzi, o situație care pune în dificultate șoferii. Mai mult, fiind câte o bandă pe fiecare sens de mers pe acea porțiune, este trasată linie continuă, dar care nu este respectată întotdeauna, numeroși șoferi încălcând regulile de circulație.