Primul pacient externat de la Unitatea Funcţională de Arşi, de la Braşov
Noua Unitate funcţională de Arşi din cadrul Secţiei de Chirurgie Plastică a Spitalului Judeţean Braşov a externat primul pacient cu arsuri grave.
![Primul pacient externat de la Unitatea Funcţională de Arşi, de la Braşov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F4%2F24%2F3495%2F1710501662-6629d2ea.jpg&w=960&h=540&c=1)
24 Aprilie 2019, 16:01
Noua Unitate funcţională de Arşi din cadrul Secţiei de Chirurgie Plastică a Spitalului Judeţean Braşov a externat primul pacient cu arsuri grave.
Este vorba despre un bărbat de 46 de ani, din Mureş, care a fost internat în unitatea sanitară braşoveană mai bine de două luni. El a fost trimis de la Spitalul din Mureş, la Braşov pentru că aici a fost înfiinţată, la începutul lunii februarie, această unitate funcţională de arşi.
Noua structură, dotată cu două paturi performante pentru pacienţii arşi a luat fiinţă cu ajutorul unei sponsorizări obţinute de şeful Secţiei de Chirurgie Plastică şi Reconstructivă, din cadrul Spitalului judeţean Braşov, doctorul Dan Grigorescu.
De la începutul lunii februarie, de când a fost înfiinţată şi până acum, la Unitatea funcţională de arşi de la Braşov au fost trataţi şi pacienţi din Cluj, Călăraşi sau Târgu Jiu.