Profesorul de la Săcele, care a pălmuit un elev, sancționat cu 5% din salariu, pe trei luni
5 la sută reținere din salariu, timp de trei luni.
![Profesorul de la Săcele, care a pălmuit un elev, sancționat cu 5% din salariu, pe trei luni](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F11%2F27%2F16205%2F1710501733-914b8d13.jpg&w=960&h=540&c=1)
27 Noiembrie 2019, 14:45
5 la sută reținere din salariu, timp de trei luni. Aceasta este sancțiunea pe care a primit-o profesorul de la Liceul „George Moroianu” din Săcele, care este acuzat că a lovit un elev.
Decizia a fost luată de Consiliul de Administrație al unității liceale, marți.
Inițial, Comisia de Disciplină a propus sancționarea cu avertisment scris, dar Consiliul, analizând documentele și ascultând și punctul de vedere al profesorului, a hotărât sancțiunea financiară, potrivit conducerii Liceului, care subliniază că acesta a fost un incident izolat.
Sancțiunea însă ar putea fi modificată. Asta pentru că, în derulare este, acum și o anchetă a procurorilor de pe lângă Judecătoria Brașov, care l-au pus sub acuzare pe dascăl, cercetat pentru „purtare abuzivă”.
Profesorul beneficiază de prezumţia de nevinovăţie, până în momentul în care instanţa va lua o hotărâre definitivă.
Reamintim că, în 14 noiembrie, un elev a fost bătut de profesor, asta după ce copilul ar fi mototolit o hârtie și ar fi aruncat-o într-un câine. Tot copilul ar fi lovit patrupedul cu piciorul.
Părinții copilului au susținut că în urma bătăii, copilul a făcut pe el. De asemenea, părinții au mai spus că s-au adresat Poliției, Direcției pentru Protecția Copilului și au fost și la medicul legist.