Săli de sport noi pentru Şcolile Gimnaziale 2 şi 4
Municipalitatea vrea ca în primăvară să lanseze licitațiile pentru construirea sălilor de sport de la Școlile Gimnaziale 2 și 4.
![Săli de sport noi pentru Şcolile Gimnaziale 2 şi 4](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F1%2F17%2F18865%2F1710501748-67ca9dec.jpg&w=960&h=540&c=1)
17 Ianuarie 2020, 16:53
Municipalitatea vrea ca în primăvară să lanseze licitațiile pentru construirea sălilor de sport de la Școlile Gimnaziale 2 și 4.
În acest moment se lucrează la proiectele tehnice, care trebuie terminate până în luna aprilie, după cum au precizat reprezentanții municipalității.
La Școala 2, sala de sport ce urmează a fi construită va permite organizarea unor competiții internaționale și va fi dotată și cu aparatele necesare competițiilor și antrenamentelor.
La Școala 4 va fi o sală de sport intermediară. Va permite sporturi cu mingea, interșcolare, dar nu și competiții naționale, după cum a precizat purtătorul de cuvânt al Primăriei municipiului Brașov, Sorin Toarcea.
Valoarea contractului pentru proiectul sălii de sport de la Școala 2 este de peste 21,6 milioane lei, cu tot cu TVA, în timp ce la Școala 4, contractual are o valoare de peste 6 milioane lei, cu TVA. Ambele investiții trebuie executate în 14 luni de la deschiderea șantierului.