Scandal la Făgăraș. 3 persoane au ajuns în arest | VIDEO
Articol de Marian Stoica, 25 Februarie 2026, 15:06
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Făgăraș, efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, după ce, între mai multe persoane ar fi avut loc un conflict spontan, în timp ce se aflau pe o stradă din localitate.
La data de 23 februarie a.c., în jurul orelor 17.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș au intervenit cu fermitate în urma unui incident soldat cu acte de violență, care s-ar fi petrecut în apropierea unui local din zona centrală a municipiului.
Astfel, din verificările efectuate, polițiștii au stabilit faptul că, un bărbat, de 29 de ani, din comuna Voila, în timp ce se afla împreună cu alți membri de familie, pe o stradă, din municipiul Făgărș, pe fondul unor discuții și conflicte anterioare, ar fi avut un schimb de replici cu alte trei persoane prezente în zonă, context în care aceștia l-ar fi agresat fizic.
Având în vedere pericolul social creat prin acest incident, după identificarea agresorilor, respectiv doi bărbați, de 31 și 51 de ani și o femeie, de 46 de ani, toți din localitatea Șercaia, polițiștii au dispus, în baza materialului probator administrat, măsura reținerii și introducerea acestora în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Brașov, pentru o perioadă de 24 de ore.
În cursul zilei de astăzi, 25 februarie a.c., cele trei persoane urmează să fie prezentate procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Făgăraș, pentru a dispune față de aceștia măsuri corespunzătoare.
Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiști sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Făgăraș, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.
Reamintim faptul că astfel de manifestări violente în spațiul public constituie infracțiune, iar orice comportament agresiv va fi tratat de către polițiștii brașoveni cu maximă fermitate, prin luarea unor măsuri imediate pentru menținerea climatului de siguranță publică.
CITEȘTE ȘI: Mai puțini fermieri în județul Brașov, dar care gestionează suprafețe mai mari












