Semafor pe Drumul spre Poiană
Semafor pe Drumul spre Poiană, bun și pentru disciplinarea șoferilor vitezomani, de vineri, 5 iunie.
Articol de Adina Chirvasă, 04 Iunie 2026, 17:19
Semaforul este instalat la trecerea de pietoni – amenajată deja - în zona în care vor funcționa o pereche de stații pe linia 20, la intersecția Drumului spre Poiana Brașov (DN1E) cu str. Piscului și Aleea Dealul Spirii.
Purtătorul de cuvânt al PMB, Sorin Toarcea: „Stațiile au fost amenajate la solicitarea cetățenilor care locuiesc în zonă și sunt prevăzute cu alveola astfel încât să nu fie afectat traficul spre Poiană. Totodată, am amenajat în zona stațiilor și o trecere de pietoni semaforizată și cu buton care este prevăzut și cu un sistem de detecție radar astfel încât, în momentul în care șoferii depășesc viteza legală, semaforul schimbă în culoarea roșie pentru a proteja pietonii, dar și pentru a reduce viteza cu care se circulă pe acel tronson de drum”.
În plan este să mai fie amenajată o trecere de pietoni, de asemenea semaforizată, în zona în care va mai apărea o pereche de stații tot pe traseul liniei 20, la intersecția Drumului spre Poiană cu str. După Iniște. În acest caz mai este nevoie de avizul de la Poliția Rutieră.
Citește și: Polițiștii, acțiune preventivă în Noua













