Spitalul din Săcele a împlinit doi ani de când a fost redeschis
Spitalul din Săcele a împlinit doi ani de când a fost redeschis. Primarul Virgil Popa spune că anul dinaintea redeschiderii spitalului a fost unul extrem de dificil din cauza fondurilor cheltuite și a presiunii care exista pe autorități, însă cei doi ani de când unitatea funcționează au fost și mai dificili.
![Spitalul din Săcele a împlinit doi ani de când a fost redeschis](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F7%2F19%2F7795%2F1710501684-f7930d4a.jpg&w=960&h=540&c=1)
19 Iulie 2019, 13:23
Spitalul din Săcele a împlinit doi ani de când a fost redeschis.
Primarul Virgil Popa spune că anul dinaintea redeschiderii spitalului a fost unul extrem de dificil din cauza fondurilor cheltuite și a presiunii care exista pe autorități, însă cei doi ani de când unitatea funcționează au fost și mai dificili.
Din iulie 2017 și până acum, spitalul a avut 40.000 de pacienți, care au degrevat o parte din activitatea Spitalului Județean Brașov.
Activitatea spitalului a crescut treptat și s-a ajuns la un număr 35 de paturi pentru spitalizare continuă și 28 de paturi pentru spitalizare de zi, însă se efectuează servicii și în ambulatoriul de specialitate.
Recent, o parte din activitate a trecut la câteva clinici din oraș, astfel că spitalul se va putea dezvolta în perioada următoare și mai mult.
Clădirea în care funcționează spitalul din Săcele a fost construită în 1936 și a funcționat ca tabără pentru elevii unui colegiu bucureștean.
După Al Doilea Război Mondial, statul a naționalizat clădirea și aici a funcționat Spitalul Municipal.