Start în BikeRace Eldon Brașov!
Peste 350 de ciclişti se vor întrece pe potecile și drumurile forestiere din jurul Brașovului la cea de-a șasea ediție a concursului de ciclism montan BikeRace Eldon Brașov.
02 Iunie 2019, 07:07
Peste 350 de ciclişti se vor întrece pe potecile și drumurile forestiere din jurul Brașovului la cea de-a șasea ediție a concursului de ciclism montan BikeRace Eldon Brașov. Competiţia organizată de asociaţia Cetatea Braşovului îşi are cartierul general în Piaţa Unirii. De aici concurenţii vor pleca în cursă pe trasee care străbat unele dintre cele mai spectaculoase poteci și drumuri forestiere din jurul centrului vechi al orașului și din stațiunea Poiana Brașov.
Înscrierile se pot face şi la faţa locului, începând cu ora 8.30, când concurenţi sunt aşteptaţi să-şi ridice şi kit-urile de participare. Vor fi trei probe de concurs: semimaraton (23 de kilometri), maraton clasic (39 de kilometri) şi maraton ebike Uipath (39 de kilometri).
Buna organizare a concursului va fi realizată cu ajutorul partenerilor şi a celor peste 100 de voluntari.
BikeRace Eldon Brașov își propune să promoveze un stil de viață sănătos, avînd intenția de a stârni interesul participanților și iubitorilor sportului în general asupra posibilității de a face mișcare pe potecile din jurul Brașovului. BikeRace Eldon Brașov se adresează atât cicliștilor experimentați cât și celor care acum descoperă pasiunea pentru acest sport.