Studenții brașoveni restaurează gospodării monument, în județul Hunedoara
Studenții brașoveni restaurează gospodării monument, în județul Hunedoara.
![Studenții brașoveni restaurează gospodării monument, în județul Hunedoara](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F10%2F11%2F13735%2F1710501719-476df6ed.jpg&w=960&h=540&c=1)
11 Octombrie 2019, 14:16
Studenții brașoveni restaurează gospodării monument, în județul Hunedoara.
Este vorba despre cei de la Facultatea de Inginerie a lemnului, din cadrul Universității Transilvania Brașov, care, până sâmbătă, iau parte la Tabăra de restaurare obiecte din patrimoniul Muzeului în aer liber.
Aceasta a început pe 6 octombrie și se desfășoară în parteneriat cu Muzeul ASTRA din Sibiu, fiind la a cincea ediția. 26 de studenți voluntari, însoțiți de cadre didactice de la Facultatea de Ingineria lemnului din Braşov, au lucrat la restaurarea a două monumente din expoziția în aer liber, mai exact gospodăriile din Râșculița și Obârșa din județul Hunedoara.
Pentru studenții brașoveni, tabăra este un bun prilej de a lucra sub îndrumarea unor restauratori și conservatori atestați de Ministerul Culturii.
Vernisajul expozitiei va avea loc, sâmbătă, 12 octombrie de la ora 12:30, la Muzeul Civilizației Populare Tradiționale Astra din Sibiu.