Un nou post de jandarmerie montană, la Vama Buzăului
Din data de 1 august a fost înființat un nou post de jandarmerie montană, în stațiunea turistică Vama Buzăului, iar pe 1 septembrie noul post va fi inaugurat.
![Un nou post de jandarmerie montană, la Vama Buzăului](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F8%2F28%2F10445%2F1710501699-4ee7128e.jpg&w=960&h=540&c=1)
28 August 2019, 15:20
Din data de 1 august a fost înființat un nou post de jandarmerie montană, în centrul stațiunii turistice Vama Buzăului, iar pe 1 septembrie noul post va fi inaugurat.
Postul se află în zona de competență a Inspectoratului de Jandarmi Județean „Nicolae Titulescu” Brașov.
Vama Buzăului a fost declarată stațiune turistică de interes local, astfel că aici au început să ajungă din ce în ce mai mulți oameni.
Pentru a proteja turiştii de eventuale accidente pe poteci, jandarmii montani vor patrula în zona munților din preajma localității.
Acest eveniment se înscrie în activitățile de aniversare a 126 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale și a Centenarului Jandarmeriei în Transilvania.