Ziua Aviaţiei Române a fost marcată la Vama Buzăului
În fiecare an, la 20 iulie, este sărbătorită Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene. La această dată, potrivit calendarului ortodox, este prăznuit Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul spiritual al aviatorilor.
![Ziua Aviaţiei Române a fost marcată la Vama Buzăului](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F7%2F20%2F101025%2F1710502460-0b90057c.jpg&w=960&h=540&c=1)
20 Iulie 2022, 12:15
În fiecare an, la 20 iulie, este sărbătorită Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene. La această dată, potrivit calendarului ortodox, este prăznuit Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul spiritual al aviatorilor.
Academia Forțelor Aeriene Henri Coandă Brașov a marcat evenimentul prin inaugurarea unui monument al eroilor aviatori, la Vama Buzăului, acolo unde în anul 1941 au căzut la datorie patru militari.
Mai multe detalii ne-a oferit reprezentantul Academiei, șef Compartiment Cultură și Tradiții, maistrul militar Berchiu Vicenziu:
"Astăzi de Ziua Aviației Române și Ziua Forțelor Aeriene Române, inaugurăm, dezvelim un monument al eroilor aviatori căzuți la 9 septembrie 1941 în comuna Vama Buzăului, satul Acriș. Aici au căzut 4 eroi aviatori, căpitanul aviator Iuliu Potora, locotenent aviator Constantin Jitaniuc, maistru militar Mihai Prăileanu și mecanicul de bord Nicolae Nachia. Monumentul a fost realizat de către Academia Forțelor Aeriene Brașov în colaborare cu Despărțământul ASTRA Buzăul Ardelean, comunitatea satului Acriș, parohia Acriș".