Zoo Brașov va prezenta, în august, prima zebră adusă la Brașov
Din luna august, cei care vor merge la Grădina Zoologică Brașov o vor vedea și pe prima zebră din parcul Zoo Brașov.
![Zoo Brașov va prezenta, în august, prima zebră adusă la Brașov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F6%2F26%2F37935%2F1710501878-7e2783ea.jpg&w=960&h=540&c=1)
26 Iunie 2020, 14:51
Veste bună pentru copiii de orice vârstă. Din luna august, cei care vor merge la Grădina Zoologică Brașov o vor vedea și pe prima zebră din parcul Zoo Brașov. Exemplarul în vârstă de 2 ani, va ajunge în Brașov în cursul lunii iulie, dar este nevoie să stea în carantină pentru 30 de zile, astfel încât să se obișnuiască în noul mediu.
„Este o femelă adusă de la Grădina Zoologică din Zagreb. În perioada următoare ne-am propus să mai aducem cel puțin un mascul și încă o femelă. Acestea vor fi în țarcul care este utilizat acum pentru caii și poneii de la Grădina Zoologică”, a spus purtătorul de cuvânt al Primăriei municipiului Brașov, Sorin Toarcea.
Grădina Zoologică este în discuții pentru a aduce în țarcul de zebre și 2-3 pui de struți, astfel încât cele două specii să se acomodeze una cu cealaltă.