Ascultă Radio România Brașov FM Live

Criza de combustibil din Rusia se agravează pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate

Locuitorii pot cumpăra cel mult 20 de litri de combustibil la majoritatea stațiilor de benzină din Crimeea ocupată de Rusia.

Criza de combustibil din Rusia se agravează pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Foto: REUTERS/Jack Taylor

Articol de Marian Stoica, 09 Iunie 2026, 09:26

Campania susținută de atacuri cu drone a Ucrainei asupra teritoriilor ocupate de Rusia perturbă liniile de aprovizionare ale Moscovei și agravează o criză de combustibil declanșată deja de loviturile cu rază lungă asupra rafinăriilor de petrol din Rusia.

Crimeea – pe care Rusia a anexat-o ilegal în 2014 – se confruntă în special cu dificultăți logistice serioase și cu penurii.

Multe dintre probleme provin din loviturile recente ale Ucrainei asupra unei autostrăzi cheie și a unui pod care leagă orașul rus Rostov de Crimeea, trecând prin portul ocupat Mariupol.

„Acest drum este practic coloana vertebrală a ocupației ruse în sud”, a declarat Clément Molin, analist la think tank-ul francez Atum Mundi, pentru BBC.

Potrivit lui, Ucraina a efectuat 300 de atacuri cu drone asupra camioanelor, inclusiv 30 de cisterne, de la începutul lunii mai, iar campania s-a intensificat în această lună.

Operațiunea are efecte concrete asupra Crimeei. Peninsula este strategic importantă pentru Moscova, deoarece forțele sale o folosesc pentru a lansa drone și rachete asupra restului Ucrainei.

Datorită climatului mediteranean și plajelor lungi, Crimeea este și o destinație populară de vacanță pentru ruși în timpul verii.

Turiști nemulțumiți și localnici s-au plâns pe rețelele sociale de perturbările din aprovizionarea cu combustibil.

Videoclipurile arată cozi lungi la stațiile de benzină din regiune, iar locuitorii spun că trebuie să aștepte până la 10 ore pentru a alimenta.

„Acum merg pe jos la serviciu. Desigur, este mai puțin comod decât să conduci, dar nu e o problemă uriașă”, a declarat un locuitor al orașului Simferopol pentru Bereg, un site independent. „Tot ce-mi mai rămâne de făcut este să-mi cumpăr un cal!”, a adăugat el.

La marea majoritate a stațiilor de benzină din Crimeea, localnicii pot cumpăra acum cel mult 20 de litri de combustibil fiecare, folosind vouchere preplătite – dacă mai este disponibil.

Turistii ruși care au ajuns în regiune înainte de începutul crizei au acum dificultăți în a găsi combustibil pentru a pleca. Problema este atât de gravă încât autoritățile locale instalate de Moscova au fost nevoite să deschidă o linie telefonică specială pentru a-i ajuta.

Există, de asemenea, rapoarte despre creșterea explozivă a prețurilor la benzină și motorină din cauza penuriilor.

„Din păcate, nu pare posibil să satisfacem pe deplin cererea de combustibil în acest moment”, a recunoscut pe 5 iunie Serghei Aksyonov, șeful regional numit de Kremlin. Sute de autobuze, a spus el, nu vor pleca din depouri din cauza lipsei de combustibil.

Totuși, drumurile rămân ultima cale prin care proviziile pot ajunge în peninsulă. Ruta maritimă este prea periculoasă, după ce mai multe feriboturi care deserveau Crimeea au fost scoase din funcțiune de Ucraina.

Atacurile anterioare ale Ucrainei au restricționat traficul pe podul Kerci care leagă Crimeea de Rusia continentală.

„Nu aș vrea să pun un camion plin cu motorină pe podul Kerci acum – ar însemna să-ți cauți singur necazuri”, a declarat Craig Kennedy, expert în industria petrolieră rusă și asociat la Davis Center al Universității Harvard, pentru BBC.

„Deci va trebui să-l aduci pe uscat, prin Mariupol. Și acolo ești vulnerabil pe tot parcursul drumului”, a explicat el.

Unele surse ruse susțin că atacurile ucrainene asupra rutelor logistice au afectat deja capacitatea armatei ruse de a lupta.

„Loviturile care golesc stațiile de benzină pentru civili afectează și aprovizionarea trupelor din sud”, a postat Rybar, un cont pro-Kremlin de analiză militară rusă pe canalul său Telegram, adăugând: „Criza logistică nu face diferență între nevoile militare și cele civile, lovește totul deodată.”

Pe 7 iunie, o lovitură ucraineană a avariat un pod cheie în Chohnar, în nordul Crimeei, care lega peninsula de restul Ucrainei și era folosit de trupele ruse și de vehiculele civile care circulau pe autostrada R-280. Traficul peste pod a fost suspendat.

Problemele în aprovizionarea combustibilului sunt agravate de loviturile cu rază lungă ale Ucrainei asupra rafinăriilor și depozitelor de petrol din Rusia, pe care Kievul le desfășoară de mai multe luni.

Președintele Volodimir Zelenski a declarat că aproape 40% din „capacitatea primară de rafinare a petrolului” a Rusiei a fost scoasă din funcțiune în luna mai din cauza acestor lovituri.

Acum, spune Craig Kennedy, campania în expansiune a Ucrainei împotriva rețelei de aprovizionare a Rusiei trece de la țintirea marilor rafinării la rețelele locale mai mici de distribuție.

„Acest lucru are un impact mai concentrat asupra populației locale și a militarilor din anumite regiuni, cum ar fi Crimeea”, a spus el.

Atacurile cu drone au afectat și alte părți ale Ucrainei ocupate, inclusiv regiunile Luhansk și Herson.

Unele au fost efectuate de Batalionul 413 separat „Raid” din Forțele de Sisteme Unmanned ale Ucrainei, al cărui comandant, Yevhen Karas, a vorbit pentru BBC dintr-o locație nedezvăluită din Ucraina.

Dronele sale, a spus el, nu au întâlnit o rezistență prea mare din partea apărării antiaeriene ruse în misiunile recente.

„A fost o senzație frumoasă când poți zbura oriunde vrem”, a subliniat comandantul pentru BBC.

Potrivit lui Yevhen Karas, perturbarea logisticii militare ruse este o prioritate pentru unitatea sa.

„Felul principal este depozitele ruse, tancurile de petrol și combustibil, clădirile și chiar buncărele mici cu ofițeri ruși”, a adăugat el.

În ultimele săptămâni, Rusia a susținut că civili au fost uciși în atacurile ucrainene asupra regiunilor ocupate, inclusiv o lovitură raportată asupra unui autobuz în Herson și, separat, asupra unui tren de navetiști în Crimeea ocupată.

Luni, Aksyonov, liderul Crimeei numit de Rusia, a spus că o dronă ucraineană a lovit din nou un tren de pasageri în regiune, ucigând asistentul șoferului și rănindu-l pe șofer.

Deși Yevhen Karas nu a comentat specific despre aceste incidente, el a spus: „Aceasta este o zonă foarte aglomerată și este evident că camioanele grele și vehiculele mari de transport sunt toate expuse riscului de a fi lovite, deoarece rușii le folosesc.”

De aceea, a adăugat el, „pot apărea greșeli, dar nu este o țintire deliberată a vehiculelor civile”.

Riscurile sunt însă prea mari, iar ca urmare a loviturilor, circulația civilă pe două drumuri cheie care leagă regiunile ocupate de Rusia a fost și ea restricționată.

Autoritățile instalate de Moscova în regiunea Luhansk ocupată au interzis serviciile de autobuze și autocare pe două autostrăzi care duc spre Mariupol și Crimeea și i-au îndemnat pe locuitori să nu le folosească „din motive de securitate”.

Efectul combinat al loviturilor ucrainene cu rază medie și lungă nu numai că afectează capacitatea Rusiei de a lupta, dar servește și scopului declarat al lui Volodimir Zelenski de a muta războiul pe teritoriul Rusiei.

Incendiile fac ravagii în Franța, Italia și Spania
Știri internaționale 23 Iulie 2026, 20:13

Incendiile fac ravagii în Franța, Italia și Spania

Al treilea val de căldură din această vară alimentează incendii majore în Franța, Italia și Spania, cu evacuări și zeci de...

Incendiile fac ravagii în Franța, Italia și Spania
Statele UE au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Știri internaționale 23 Iulie 2026, 20:00

Statele UE au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei

32 de bănci ruseşti sunt adăugate pe lista europeană de interzicere a tranzacţiilor, la fel mai multe firme de criptomonede...

Statele UE au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Uniunea Europeană a ajuns la un acord pentru al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Știri internaționale 23 Iulie 2026, 12:13

Uniunea Europeană a ajuns la un acord pentru al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

Uniunea Europeană a ajuns la un acord politic pentru al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei. Înțelegerea...

Uniunea Europeană a ajuns la un acord pentru al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Parlamentul francez a adoptat interzicerea rețelelor sociale pentru copiii de sub 15 ani
Știri internaționale 22 Iulie 2026, 08:50

Parlamentul francez a adoptat interzicerea rețelelor sociale pentru copiii de sub 15 ani

Noua lege adoptată în premieră de parlamentul francez impune platformelor să implementeze sisteme de verificare a vârstei, o...

Parlamentul francez a adoptat interzicerea rețelelor sociale pentru copiii de sub 15 ani
Noul premier britanic Andy Burnham își reunește cabinetul
Știri internaționale 21 Iulie 2026, 11:59

Noul premier britanic Andy Burnham își reunește cabinetul

Printre primele măsuri așteptate de la noul guvern sunt cele pentru creșterea puterii de cumpărare și de ajutor pentru...

Noul premier britanic Andy Burnham își reunește cabinetul
SUA au atacat ţinte din Iran pentru a 9-a noapte la rând
Știri internaționale 20 Iulie 2026, 08:43

SUA au atacat ţinte din Iran pentru a 9-a noapte la rând

Pe fundalul ostilităţilor a continuat să crească şi preţul petrolului, barilul Brent atingând luni dimineaţă cea mai ridicată...

SUA au atacat ţinte din Iran pentru a 9-a noapte la rând
Kuweitul raportează un nou atac cu rachete şi drone iraniene
Știri internaționale 19 Iulie 2026, 10:56

Kuweitul raportează un nou atac cu rachete şi drone iraniene

Liga Musulmană Mondială a condamnat ferm agresiunea continuă a Iranului împotriva Kuweitului, Bahrainului şi Iordaniei

Kuweitul raportează un nou atac cu rachete şi drone iraniene
Eclipsă totală de Soare, în Europa
Știri internaționale 17 Iulie 2026, 12:26

Eclipsă totală de Soare, în Europa

Europa se pregătește pentru unul dintre cele mai spectaculoase fenomene astronomice ale deceniului. Pe 12 august, o eclipsă...

Eclipsă totală de Soare, în Europa

Ştiri din Muzică

Conducerea TVR aprobă participarea României la Concursul Eurovision 2027

Conducerea TVR aprobă participarea României la Concursul Eurovision 2027

Conducerea TVR aprobă participarea României la Concursul Eurovision 2027
Trupa ANIMAL X se reunește la UNTOLD

Trupa ANIMAL X se reunește la UNTOLD

Trupa ANIMAL X se reunește la UNTOLD
Melodia "Mr. Saxobeat" a fost difuzată la finala Cupei Mondiale de Fotbal 2026

Melodia "Mr. Saxobeat" a fost difuzată la finala Cupei Mondiale de Fotbal 2026

Melodia "Mr. Saxobeat" a fost difuzată la finala Cupei Mondiale de Fotbal 2026
Peste 280.000 de turiști s-au distrat la NIBIRU

Peste 280.000 de turiști s-au distrat la NIBIRU

Peste 280.000 de turiști s-au distrat la NIBIRU