Încălzirea globală a crescut severitatea valurilor de caniculă în Europa în doar câteva decenii
Cel puţin 150 de milioane de locuitori ai Europa ar urma să aibă parte de temperaturi exterioare mai mari de 35 de grade.
Articol de Mihai Cojocaru, 26 Iunie 2026, 17:46
Valul de caniculă care s-a abătut asupra Europei de Vest nu ar fi fost posibil fără schimbările climatice provocate de activitatea umană, au afirmat, vineri, o serie de oameni de ştiinţă. Astfel, încălzirea globală a crescut severitatea valurilor de caniculă în Europa în doar câteva decenii, este concluzia unor climatologi de prestigiu citaţi de Agenţia Reuters.
Riscurile pentru sănătate sunt accentuate de temperaturile din timpul nopţii, care afectează capacitatea organismului uman de a se recupera după stresul termic al zilei. O serie de calcule făcute de meteorologi citaţi de France Presse, arată că vineri cel puţin 150 de milioane de locuitori ai Europa ar urma să aibă parte de temperaturi exterioare mai mari de 35 de grade.
Dintre aceştia, 50 de milioane de oameni sunt în Germania şi peste 30 de milioane în Franţa. Această din urmă ţară a fost serios afectată de valul de căldură, iar acum s-a ajuns ca presiunea asupra spitalelor să fie în creştere.
Corespondenta RRA la Paris, Daniela Coman, are detalii: După şapte zile de caniculă, dintre care patru cele mai calde înregistrate vreodată, cu recorduri absolute doborâte peste tot, sistemul sanitar dă semne de alertă. S-au înmulţit apelurile la ambulanţă şi primirile la urgenţă, spitalele sunt saturate, iar mortalitatea în creştere.
Chiar dacă în weekend este aşteptată o răcorire treptată, medicii arag atenţia că presiunea asupra spitalelor va continua să crească. Această lungă perioadă de căldură a supus la grea încercare corpul uman, mai ales în cazul persoanelor cu sănătatea fragilă.
Guvernul francez a activat cel mai înalt nivel de mobilizare a sistemului medical, prin care se recurge la rezerva de personal, inclusiv pensionari şi studenţi la medicină, creşte coordonarea dintre spitale, medici de familie, clinici private, sectorul de asistenţă socială şi sunt găsite soluţii de suplimentare a numărului de paturi.
Factorii poştali din toată ţara au primit misiunea de a vizita persoanele în vârstă care locuiesc singure şi a le acorda ajutor. Una dintre cele mai grave situaţii este în regiunea pariziană, unde primirile la urgenţă au crescut de patru ori faţă de o perioadă obişnuită.
Poliţia din Paris a anunţat interzicerea consumului de alcool în spaţiul public, de astăzi de la prânz şi până duminică dimineaţă, date fiind efectele devastatoare ale alcoolului pe timp de caniculă, şi o nouă alertă la nivel naţional privind scăldatul în zone interzise, după ce 55 de persoane s-au înecat în ultimele şapte zile.
Citește și: ANM: Cod roșu de căldură extremă în 16 județe, printre care și Brașovul, duminică și luni













