Inflaţia anuală a coborât, în iulie, la 8,16%
Analiştii avertizează însă că deficitul bugetar ridicat menţine presiunea asupra economiei.
Articol de Mihaela Chirac, 13 August 2026, 09:34
Inflaţia anuală a coborât, în iulie, la 8,16%, înregistrând o scădere de peste două procente, cea mai mare din ultimele 12 luni, după ce preţurile la energia electrică s-au stabilizat.
Analiştii anticipează că rata anuală a inflaţiei ar putea scădea şi mai mult în perioada următoare, însă avertizează că deficitul bugetar ridicat menţine presiunea asupra economiei, iar preţurile vor continua să crească, relatează Radio România Actualități.
Potrivit Institutului Naţional de Statistică, faţă de vara trecută, plătim cu aproape 14% mai mult pentru servicii, cu opt procente în plus pentru mărfurile nealimentare şi cu cinci pentru mâncare.
Cele mai mari creşteri de preţuri au fost înregistrate la chirii, plus 42%, în timp ce tarifele pentru apă, canalizare şi salubritate au crescut cu aproape 16 procente.
În zona bunurilor nealimentare, presiunea vine în special dinspre carburanţi. Motorina este cu peste 30% mai scumpă decât în iulie 2025, iar benzina cu peste 23%.
Specialiştii spun că deficitul bugetar ridicat va menţine presiunea asupra economiei, iar din această perspectivă, consolidarea fiscală devine esenţială pentru ca dezinflaţia să poată continua. Paradoxal, există însă şi un factor care temperează creşterile de preţuri, şi anume încetinirea economiei. Astfel, cererea mai slabă şi reducerea consumului limitează capacitatea companiilor de a transfera integral costurile mai mari către consumatori.













