World Vision România | Doar 1 din 2 copii ar anunţa poliţia în cazul unui abuz
World Vision România: Copiii care raportează trebuie sprijiniţi şi încurajaţi, nu umiliţi public.
Articol de Theodora Ghiorghiu, 20 Mai 2026, 11:58
În România, mulţi copii încă se tem să vorbească despre abuzurile prin care trec. Conform unui studiu al Fundaţiei World Vision România, doar 3 din 5 copii spun că ar vorbi cu părinţii despre o situaţie de abuz, în timp ce doar 1 din 2 ar anunţa poliţia, transmite Agerpres.
Copiii ezită să ceară ajutor de teamă că ar putea fi umiliți public sau că nu vor fi crezuți.
În acest context, reacţiile publice apărute în cazul adolescentei de 15 ani din Vaslui care a apelat 112 pentru a reclama o posibilă agresiune sexuală transmit un mesaj periculos către copii şi adolescenţi: că atunci când vorbesc despre ceea ce li se întâmplă riscă să fie acuzaţi, ironizaţi sau transformaţi în ţinte ale discursului public. Un copil care raportează o posibilă situaţie de abuz trebuie ascultat şi protejat, nu acuzat public.
World Vision România subliniază că adolescenta a procedat corect: a cerut ajutor atunci când s-a simțit în pericol şi a contactat autorităţile sau adulţii de încredere.
În multe cazuri, copiii aleg să tacă tocmai din cauza fricii de reacţiile adulţilor. Atunci când un minor care reclamă un posibil abuz este pus sub semnul întrebării în spaţiul public, efectul depăşeşte cazul individual şi poate descuraja şi alţi copii să mai raporteze situaţii similare.
World Vision România atrage atenţia şi asupra responsabilităţii pe care o au persoanele aflate în poziţii publice sau de autoritate atunci când vorbesc despre minori implicaţi în anchete sau situaţii vulnerabile. Discursurile care acuză victimele pot afecta grav încrederea copiilor în instituţiile care ar trebui să îi protejeze.
Platformele online de raportare şi mecanismele accesibile copiilor pot creşte numărul cazurilor semnalate
Copiii şi adolescenţii trebuie să ştie că au dreptul să vorbească despre orice formă de violenţă, hărţuire, abuz sau exploatare şi că există mecanisme create pentru protecţia lor, dintre care amintim:
* 112 - pentru situaţii de urgenţă;
* 119 - numărul unic naţional pentru raportarea abuzurilor asupra copiilor;
* profesori, consilieri şcolari, părinţi sau alţi adulţi de încredere.













