BATTLE OF THE BANDS 2025. Trupa InkOmpetent are la bază prietenia
Trupa InkOmpetent este pentru a doua oară finalistă Battle of the Bands.
Articol de Bianca Suceava Bucă, 10 Decembrie 2025, 14:28
1. Care este povestea trupei? Cum a luat naștere?
Trupa a luat naștere din inițiativa lui Matei (toboșarul) ce ne-a adunat pe toți. Un simplu mesaj fiecaruia în stilul "vrei sa formăm o trupă?". A fost nevoie de multă ambiție și dorință de a duce un vis la capăt.
2. Cine sunt componenții trupei și care este povestea fiecăruia cu muzică?
Trupa este formată din 3 membri.
Matei (Tobe) a crescut înconjurat de muzică și instrumente, părinții lui fiind artiști activi în domeniu (George și Corina Nica).
Gicu (Bass-Voce) este prieten din copilărie cu Matei. Amândoi au fost în lumea muzicală încă din copilărie, tabere, evenimente muzicale, cursuri și distracție.
Coada (Chitara-Voce): "Crescând cu tata chitarist, am fost mereu în preajma chitării, urmând în timp să mânuiesc și alte instrumente plus voce".
3. Care a fost momentul în care ați realizat pentru prima dată că trupa voastră are o identitate proprie?
Momentul în care trupa a prins contur a fost când s-a schimbat cu totul structura. Oamenii, ca în orice proiect, vin și pleacă. Și cu toate că numărul de membri scăzuse, continuam să avem evenimente în care oamenii apreciau ceea ce facem, se bucurau cu noi și începeam să atragem priviri.
4. Dacă ați putea invita orice artist – trecut sau prezent – să colaboreze pe o piesă a voastră, cine ar fi și de ce?
Sunt foarte multi artiști, de genuri muzicale diferite, cu care ne-ar face mare plăcere să colaborăm. Fiecare are ceva aparte. În principal ar fi trupele Byron și Bosquito, pentru că toți suntem fani, iar muzica lor ne ridică moralul și starea de spirit, chiar dacă le cântăm piesele sau doar le ascultăm. :)
5. Ce element „invizibil” (o emoție, o idee, un tipic, poate un salut, gest) credeți că se află mereu în muzica voastră, chiar și atunci când nu vă propuneți asta?
Distracția. Acesta este feeling-ul principal pe care vrem să-l transmitem. Când cântăm, avem mici gesturi, joculețe din priviri sau mișcări scenice. Zâmbetele dintre noi, de multe ori, s-au răspândit prin public și asta e tot ce putem dori de la cei ce ne ascultă.
6. Cum ar arăta un concert ideal al vostru dacă nu ar exista nicio limită tehnică sau financiară?
Concertul ideal ar avea în vedere comoditatea tuturor. O scenă ce transmite emoție atât nouă, cât și publicului, jocuri de lumini și efecte ce să susțină energia. Să fie locul acela în care ajungi și te simți liber să fii tu însuți, în care să dansezi, să te distrezi, să uiți de griji și să trăiești cu sufletul liber de inhibiții, dar și cu snack-uri și racoritoare după preferinte.
7. Un mesaj pentru colegii de competiție!
În primul rând, felicitări! Drumul acesta este unul interesant, presărat cu de toate. Ne bucurăm să facem parte din aceeași breaslă, sperăm să legăm multe prietenii și eventuale colaborări. Mult succes și zâmbete cât mai largi!












