Bani de la Ministerul Dezvoltării pentru reabilitarea unei părți din rețeaua de transport și distribuție a energiei termice dintr-un cartier brașovean
Ministrul dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, Cseke Attila, a semnat, astăzi, 6 contracte pentru modernizarea sistemelor de alimentare centralizată cu energie termică din municipiile Brașov, București și Oradea.

Articol de Camelia Vlad, 18 Septembrie 2025, 15:06
Valoarea totală a finanțării este de aproape 178 de milioane de lei, sumă asigurată prin Programul Termoficare. Brașovul primește aproape 55 de milioane de lei, pentru reabilitarea unei părți din rețeaua de transport și distribuție a energiei termice din zona Florilor.
Pentru municipiul București se vor aloca 42.5 milioane de lei pentru modernizarea magistralei de termoficare II Vest între căminele PV2 - CM20, iar pentru municipiul Oradea au fost aprobate 4 obiective de investiții, în valoare totală de peste 80 de milioane de lei, pentru reabilitarea rețelelor de transport și distribuție a energiei termice aferente mai multor puncte termice, modernizarea Magistralei M1 – DN 600 și a bretelei de legătură pe străzile Eroului Necunoscut, Păcii și Rozmarinului, precum și realizarea unei centrale termice geotermale în incinta obiectivului Grădina Termală Ioșia.
Potrivit informării din partea ministerului de resort, în prezent, în cadrul Programului Termoficare, sunt finanțate multianual 24 obiective de investiții, pentru modernizarea, reabilitarea, retehnologizarea și extinderea sistemelor de alimentare centralizată cu energie termică a localităților, cu o valoare totală de 2.675.629.613 lei, din care 2.052.430.261,05 lei reprezintă suma alocată din bugetul MDLPA.
Citește și: Percheziții DNA la Compania Apa Brașov