Batalionul 21 Vânători de Munte "General Leonard Mociulschi" nu își uită eroii!
La sediul Batalionului a avut loc ceremonia de comemorare a maiorului (pm) Iuliu-Vasile Unguraș, căzut la datorie în Afganistan.
![Batalionul 21 Vânători de Munte "General Leonard Mociulschi" nu își uită eroii!](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F4%2F7%2F129295%2F1710502655-0a7a8e93.jpg&w=960&h=540&c=1)
07 Aprilie 2023, 13:18
La sediul Batalionului 21 Vânători de Munte "General Leonard Mociulschi" a avut loc ceremonia de comemorare a maiorului (pm) Iuliu-Vasile Unguraș, căzut la datorie în Afganistan la data de 7 aprilie 2009.
Maiorul (pm) Iuliu-Vasile Unguraș a căzut la datorie într-o zi de marți, 7 aprilie, în urma exploziei unui dispozitiv improvizat, pe timpul executării unei misiuni, pe autostrada A1 care leagă orașul Kandahar din sudul Afganistanului cu orașul Kabul, capitala țării.
Iuliu-Vasile Unguraș a fost avansat post-mortem la gradul de maior și decorat de către preşedintele României cu Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler, pentru militari, cu însemn de război.