FC Brașov-Metaloglobus București: 1-0
În etapa a 6-a a Ligii a 2-a de fotbal, FC Braşov a învins, cu 1-0, pe Metaloglobus Bucureşti.
![FC Brașov-Metaloglobus București: 1-0](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F9%2F10%2F106255%2F1710502489-3b3f9d2f.jpg&w=960&h=540&c=1)
10 Septembrie 2022, 15:22
În etapa a 6-a a Ligii a 2-a de fotbal, FC Braşov a învins, cu 1-0, pe Metaloglobus Bucureşti. Singurul gol al meciului a fost marcat încă din minutul 4. Oaspeții au pierdut mingea, iar Anghelov, pe contraatac, i-a pasat lui Lambrinoc. Acesta a driblat doi jucători şi a marcat cu un şut în forță, sub bară. Galben-negrii au dominat autoritar prima repriză, oaspeții nu au avut nicio ocazie în primele 45 de minute. Metaloglobus a jucat mai bine după pauză, iar Huiban a lovit bara din 20 de metri. Scorul a rămas 1-0 până la final, astfel că FC Braşov a obținut a doua victorie din acest sezon. Dan Alexa, antrenorul celor de la FC Brasov, s-a declarat mulțumit de joc și de cele 3 puncte. "Am avut o primă repriză foarte bună, apoi o a doua repriză în care ne-am apărat. Nu am făcut greşeli mari. Este o victorie importantă pentru că veneam după o înfrângere dureroasă la Spartac, o victorie care te menține la mijlocul clasamentului şi aproape de echipele din primele 6 poziții",a subliniat Dan Alexa. Stegarii sunt pe locul 12, cu 8 puncte. Etapa viitoare, FC Braşov va întâlni, în deplasare, pe Oțelul Galați.