Încă un urs extras din zona Brașovului
Ursul a intrat în curtea Spitalului Sf. Constantin, unitatea medicală de la ieșirea din Brașov.
Articol de Adina Chirvasă, 26 Iunie 2026, 14:36
Al optulea urs a fost extras din zona Brașovului, în urmă cu puțin timp.
Potrivit lui Emil Pușcașu, șeful Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei, ursul a intrat în curtea Spitalului Sf. Constantin, unitatea medicală de la ieșirea din Brașov, iar jandarmii ajunși primii la fața locului au încercat să îl alunge, însă nu a reacționat.
Astfel, în cele din urmă s-a luat decizia să fie extras, dat fiind că era un urs care a mai fost capturat și relocat.
Potrivit lui Emil Pușcașu, în zilele trecute au mai fost alerte privind prezența aceluiași exemplar în zona cimitirului din Noua.













