Junii Dorobanți împlinesc, azi, 100 de ani
Societatea Junilor Dorobanți numără acum 46 de membri activi.
![Junii Dorobanți împlinesc, azi, 100 de ani](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F5%2F20%2F137025%2F1710502700-9254d751.jpg&w=960&h=540&c=1)
20 Mai 2023, 14:25
Este sărbătoare mare, astăzi, în familia Junilor Dorobanți. Se împlinesc 100 de ani de la prima atestare documentară a grupului care s-a desprins, în anul 1923, din grupul Junilor Curcani.
"Dimineațăne-am întâlnit la biserică, la slujbă. Apoi ne-am încolonat, am ajuns în Piața Unirii, unde s-a jucat hora, iar apoi ne-am îndreptat către Reduta. Aici, sunt diferite evenimente, se vor viziona filme și vor fi oferite diplome cu centenarul nostru", a declarat vătaful Junilor Dorobanți, Remus Lopătaru.
Societatea Junilor Dorobanți numără acum 46 de membri activi.