Să fim copii !
Astăzi este "Ziua Internaţională a Ocrotirii Copiilor".
![Să fim copii !](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F1%2F139455%2F1710502713-255225ac.jpg&w=960&h=540&c=1)
01 Iunie 2023, 10:43
Astăzi este "Ziua Internaţională a Ocrotirii Copiilor". Pentru prima dată Ziua Copilului a fost menţionată la Conferinţa Mondială pentru Protejarea şi Bunăstarea Copiilor, care a avut loc la Geneva, în august 1925.
Atunci 54 de reprezentanţi din diferite ţări au adoptat Declaraţia pentru Protecţia Copilului. Tot la Geneva a fost şi sărbătorită pentru prima oară, în octombrie 1953, când aproximativ 30 de state au ales să marcheze evenimentul pe 1 iunie.
Ziua este sărbătorită, în prezent, în întreaga lume, dar în zile diferite: în ţările fost comuniste - la 1 iunie, în Taiwan - la 4 aprilie, în Turcia - la 23 aprilie, în Japonia - la 5 mai, în Germania - la 1 iunie şi 20 sepembrie, în Singapore - la 1 octombrie, în India - la 14 noiembrie.