Salvamont Zărnești a lucrat la mai multe trasee
În parteneriat cu Administrația Parcul National Piatra Craiului și Serviciul de voluntariat montan, s-a degajat artera Umerii Pietrei Craiului - Vf Tāmașu Mare, traseul dintre Șaua Curmātura Foii - Vf Tāmașul Mare având acum marcaj nou.
![Salvamont Zărnești a lucrat la mai multe trasee](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F23%2F142815%2F1710502743-6bf2b044.jpg&w=960&h=540&c=1)
23 Iunie 2023, 15:25
În ultima sāptāmânā, Salvamont Zarnesti a fost implicat în mai multe proiecte aparte.
În parteneriat cu Administrația Parcul National Piatra Craiului și Serviciul de voluntariat montan, s-a degajat artera Umerii Pietrei Craiului - Vf Tāmașu Mare, traseul dintre Șaua Curmātura Foii - Vf Tāmașul Mare având acum marcaj nou.
Tot săptămâna aceasta a fost modificatā ruta potecii turistice marcate cu triunghi roșu Plaiul Foii - Refugiul Speranțelor , prin devierea unui tronson care era echipat cu cablu. În prezent cablul respectiv a fost mutat puțin mai sus, în Șaua Hornului Nisipos, o porțiune care în timp s-a dovedit foarte expusā. Devierea potecii marcate s-a fācut printr-o zonā mult mai sigurā și lejerā .
În perioada următoare continua refacerii unor tronsoane tehnice precum Traseul marcat cu banda rosie "La Lanțuri" sau Șaua Crāpāturii - Vf Turnu, traseu marcat cu punct rosu