Taxele și impozitele locale se mai pot plăti încă o zi
Anul acesta, Direcția Fiscală Brașov a depășit prognoza de încasări din impozite și taxe locale.
![Taxele și impozitele locale se mai pot plăti încă o zi](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F12%2F28%2F116835%2F1710502550-10fbe6af.jpg&w=960&h=540&c=1)
28 Decembrie 2022, 16:24
Brașovenii sunt buni platnici. Cel puțin asta este concluzia la care au ajuns reprezentanții Direcției Fiscale Brașov, care spun că anul acesta instituția a depășit prognoza de încasări din impozite și taxe locale. "Dinpunctul nostru de vedere, a fost un an bun, am reușit să încasăm bugetul prognozat, ba chiar l-am depășit. Față de anul trecut, s-au încasat mai mulți bani cu peste 20 de milioane de lei", a declarat directorul Direcției Fiscale Brașov, Marian Voinescu. Pentru cei care nu au reușit, totuși, să-și achite dările către bugetul local, ghișeele Direcției Fiscale mai sunt deschise doar mâine. Anul viitor, instituția își va începe activitatea în 3 ianuarie, dar în prima săptămână se vor putea plăti doar amenzi și alte taxe urgente. Taxele și impozitele locale se vor putea achita din 9 ianuarie.