Recomandări către populaţie în perioadele caniculare
Articol de Marian Stoica, 22 Iunie 2026, 08:57
Ministerul Sănătăţii a transmis duminică o serie de recomandări către populaţie, astfel încât actualul val de temperaturi ridicate să nu afecteze sănătatea.
Specialiştii recomandă evitarea, pe cât posibil, a expunerii prelungite la soare între orele 11:00 şi 18:00, reglarea aparatului de aer condiţionat la cinci grade mai puţin decât temperatura ambientală, evitarea consumului de băuturi dulci, cu alcool sau cu cofeină şi a activităţilor în exterior care implică un consum mare de energie.
În plus, ventilatoarele sunt de evitat dacă sunt peste 32 de grade. Ministerul Sănătăţii aminteşte că este important aportul de lichide - aproximativ doi litri pe zi - fără a aştepta să apară senzaţia de sete, dar şi consumul de fructe şi legume proaspete.
CITEȘTE ȘI: Evaluarea Naţională 2026. Luni, peste 148.000 de elevi susţin prima probă, la Limba şi literatura română













