Cum a evoluat populația județului Brașov?
Mai multe căsătorii, dar mai puțini nou-născuți s-au înregistrat în luna martie a acestui an, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, în județul Brașov.
![Cum a evoluat populația județului Brașov?](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F24%2F199151%2F17165463601e4455b3.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Sorin Ţîrcă, 24 Mai 2024, 13:19
Datele oferite de Direcția Județeană de Statistică arată că aceeași situație o întâlnim și dacă luăm în considerare primul trimestru al acestui an, raportat la intervalul ianuarie – martie 2023.
Cifre mai mici se înregistrează și la decesele, iar cea mai mare scădere o avem la numărul de divorțuri. Dacă anul trecut, 183 de cupluri s-au despărțit oficial în primul trimestru, anul acesta am avut doar 131 de divorțuri. Chiar dacă s-a redus, sporul natural în județ continuă să fie unul negativ, adică s-au înregistrat mai multe decese decât copii născuți.
Ca urmare a deceselor și nașterilor, populația județului a scăzut cu 350 de persoane în primele trei luni din acest an și cu 103 persoane, dacă luăm în considerare doar luna martie. În clasamentul naţional, în perioada ianuarie-martie 2024, judeţul Braşov ocupă locul 5, după rata natalității și locul 4, după rata sporului natural.